Hesap Oluştur

Şifremi Unuttum?

Hazır Beton Santrali Otomasyon

 Hazır beton santrali otomasyonu, bigisayar kontrollü bir otomatik dozajlama esasına dayalıdır. Farklı ihtiyaçlara göre, reçete adı verilen beton karışım formülleri sisteme yüklenir. Üretim komutu verildiğinde, o karışım formülüne göre ilgili malzemeler (çimento, agrega, katkı, su vb) otomatik tartımdan geçirilir. Uygun miktarlarda karıştırılmasıyla süreç tamamlanır. Reçetenin hazırlanmasından betonun transmiksere aktarılmasına kadar yürütülen tüm aşamalar, SCADA sistemi üzerinden izlenir, kontrol edilir ve kayıt altına alınır. Otomatik üretim süreci sonunda bilgisayardan irsaliye alınabilir. Dozajlama otomasyonu hazır beton tesisinin en önemli unsurudur. Proses izleme, üretim raporlama, alarm izleme, sipariş yönetimi, üretim planlama, stok kontrol, kamyon kantarı, transmikser izleme, kalite kontrol laboratuvarı raporlaması vb. alanlarda, hazır beton tesisinin otomasyon gerektiren diğer unsurlarıdır. Üretim istatistikleri, arıza kayıtları ve verimlilik analizi amacıyla günlük, aylık, yıllık periyotlarla raporlar alınabilir. Uzaktan erişim olanağı sayesinde, oluşan arızalar ve çözümleri tespit edilerek üretim aksamaları en aza indirilir.

Kumanda, bilgisayar kontrollüdür. Betona; agrega, çimento, su ve katkı maddesini ağırlık ölçerek dozlayıp karıştırarak transmiksere yükleyecek şekilde tasarlanmıştır. Ağırlık ölçümü tamamen otomatiktir. Kullanılan looadceller anma yükünün %100 fazlasına dayanabilir. +/- 0.002 hassasiyette çalışır. Otomatik çalışma tamamen bilgisayar kontrolündedir. Her safhası aynı anda monitörden izlenebilir. 

MCC panolarımızda isteğe göre Siemens, Schneider, şaft malzemesi kullanılır. Güç gereksinimine göre elektrik projesi hazırlanır. Panolarımız 1.5 mm DKP saçtan, pano kapakları 2 
mm saçtan, elektrostatik boyalı, IP 54 sınıfı korumalı, montaj saçları elektro galvanizdir.

Otomasyon sisteminin kullanımı için bir adet bilgisayar ve proje gereksinimine göre bir adet mimik diyagram hazırlanarak MCC panosu ile tam uyumlu çalışması sağlanır. Sistem tam otomatik ve el ile çalıştırılabilir. Tam otomatik çalışma için bilgisayar olmaması durumunda dahi mimik diyagram ile sağlanır.


Bilgisayarda kullanılacak olan beton programında reçete, müşteri ve araç bilgileri 
birer kart olarak açılır ve veri tabanında depolanır. Üretim esnasında tek tek tekrardan girmek yerine var olan veri tabanında istenilen bilgiler ve üretilecek miktar belirtilerek MCC panosundaki PLC ’ye iletilir. Kullanıcıya sadece işleri başlatmak kalır.

Üretim sonrasında ekrana gelen bilgi ekranında üretim ile ilgili alınan miktarlar ve bilgiler yer alır. Bu ekranda irsaliye çıktısı alınabileceği gibi yapılan üretim ile ilgili ayrıntılı rapor da alınabilir.

Program çalışması esnasında veri tabanı içerisinde günlük tutar. Her üretimi tek tek saklar ve saklanan bu bilgilerin silinmesine izin vermez. Bu kısımdan istenen tarihte veya iki tarih arasında gerçekleşen bilgiler raporlanabilir. Gerektiğinde istenilen tarih içerisinde müşteri adı ve numarasına göre veya üretilen reçeteye göre ya da üretimde kullanılan araçlara göre günlük süzülerek sadece onlara ait bilgiler listelenebilir. Aynı şekilde toplam hesaplardan belirtilen gün içerisinde müşteri ve formül olarak süzülerek ve de miktarlar toplanarak rapor alınabilir.

Program içerisinde üretim ile ilgili parametreler bölümü bulunmaktadır. İçerisinde alınacak olan malzemelerin kesme değerleri, boş miktarları ve karıştırma süreleri yer alır. Bunlar kullanılarak yapılan üretimin daha hatasız ve hızlı tartım yapması sağlanır ve istenilen ürünün istenilen özelliklerde tam karışması sağlanır.

                                                    

TOP

hazir-beton-santrali-otomasyon